Resultat från KM i terräng

Tävlingsdatum: 

3 okt 2017

Typ av tävling: 

KM

Distans: 

Övrig

27 löpare kom till start för att ta sig runt X antal varv på det knappt 2,5 km långa spåret vid MOK-stugan i Mjölby. De yngsta klasserna sprang ett varv och först i mål var Olle Börjesson före Olle Staaf och Tage Börjesson. Snabbaste flicka på distansen var Lisa Lantz på sjätte plats, Alva Thudéen var näst snabbast på 8:e plats och tredje tjej var Stella Holm på 9:e plats.

De äldre ungdomarna sprang två varv och här var det triathleten Albin Andersson, Kalmar RC, som var snabbast före Peter Handrup, 338 Småland, och Isak Meunier. Lova Broström, Sya, på 6:e plats var första tjej före Emelie Eriksson, Motala, på 7:e och Amanda Ivehammer, LGIF, på 9:e plats.

Seniorerna och veteranerna hade tre varv att ta sig runt och snabbast var Niall O'Hanlon före Muse Yusuf och Jonas Lundkvist.

  2,5 km      
1 Olle Börjesson 05 IK Akele 9:27
2 Olle Staaf 04 IK Akele/LGIF 9:52
3 Tage Börjesson 07 IK Akele 10:17
4 Rufus Frode 08 IK Akele 10:22
5 Tage Askling 08 IK Akele 10:25
6 Lisa Lantz 05 IK Akele 10:46
7 Theo Malm 08 IK Akele/LGIF 10:56
8 Alva Thudeen 05 IK Akele 11:20
9 Stella Holm 07 IK Akele 12:04
         
  5 km      
1 Albin Andersson 98 Kalmar RC Triathlon 16:51
2 Peter Handrup 98 338 Småland MSF 16:56
3 Isak Meunier 02 IK Akele 17:33
4 Oskar Eliasson 01 Alingsås IF FI 17:46
5 Axel Joerö 00 Triathlon RIG 18:39
6 Lova Broström 02 Sya SK 19:28
7 Emelie Eriksson 00 Motala Riksidrottsgymnasium 19:41
8 Malte Jutterdal 03 Vreta SoMK 20:16
9 Amanda Ivehammar 01 LGIF 20:25
10 Tuva Forsell 03 IK Akele 21:25
11 Melker Holm 03 IK Akele 23:26
         
  7,5 km      
1 Niall O'Hanlon 69 IK Akele 26:51
2 Muse Yusuf 88 IK Akele 27:29
3 Jonas Lundkvist 66 IK Akele 27:46
4 Björn Clasén 76 IK Akele 28:28
5 Johan Hammarlund 72 IK Akele 29:55
6 Mikael Rosenqvist 64 IK Akele 30:13
7 Anders Nilseryd 64 IK Akele 31:24
         
  F10 2,5 km      
9 Stella Holm 07 IK Akele 12:04
         
  F12 2,5 km      
6 Lisa Lantz 05 IK Akele 10:46
8 Alva Thudeen 05 IK Akele 11:20
         
  F14 5 km      
10 Tuva Forsell 03 IK Akele 21:25
         
  F15 5 km      
6 Lova Broström 02 Sya SK 19:28
         
  F16 5 km      
9 Amanda Ivehammar 01 LGIF 20:25
         
  F17 5 km      
7 Emelie Eriksson 00 Motala Riksidrottsgymnasium 19:41
         
  P9 2,5 km      
4 Rufus Frode 08 IK Akele 10:22
5 Tage Askling 08 IK Akele 10:25
7 Theo Malm 08 IK Akele/LGIF 10:56
         
  P10 2,5 km      
3 Tage Börjesson 07 IK Akele 10:17
         
  P12 2,5 km      
1 Olle Börjesson 05 IK Akele 9:27
         
  P13 2,5 km      
2 Olle Staaf 04 IK Akele/LGIF 9:52
         
  P14 5 km      
8 Malte Jutterdal 03 Vreta SoMK 20:16
11 Melker Holm 03 IK Akele 23:26
         
  P15 5 km      
3 Isak Meunier 02 IK Akele 17:33
         
  P16 5 km      
4 Oskar Eliasson 01 Alingsås IF FI 17:46
         
  P17 5 km      
5 Axel Joerö 00 Triathlon RIG 18:39
         
  P19 5 km      
1 Albin Andersson 98 Kalmar RC Triathlon 16:51
2 Peter Handrup 98 338 Småland MSF 16:56
         
  MS 7,5 km      
2 Muse Yusuf 88 IK Akele 27:29
         
  M40 7,5 km      
4 Björn Clasén 76 IK Akele 28:28
         
  M45 7,5 km      
1 Niall O'Hanlon 69 IK Akele 26:51
5 Johan Hammarlund 72 IK Akele 29:55
         
  M50 7,5 km      
3 Jonas Lundkvist 66 IK Akele 27:46
6 Mikael Rosenqvist 64 IK Akele 30:13
7 Anders Nilseryd 64 IK Akele 31:24